Zaloguj    
 Szczegóły artykułu
23.05.2014 - III Spotkanie ortopedów w Antoninie

W  dniu 23 maja 2014 w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie odbyło się III Spotkanie ortopedów z lekarzami rodzinnymi południowej Wielkopolski. Organizatorami spotkania byli: Starosta powiatu Ostrowskiego, Delegatura Ostrowsko- Krotoszyńska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz  lekarze ortopedzi z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu naszego szpitala.

Konferencję otworzył starosta powiatu mgr Paweł Rajski, który wyraził swoje zadowolenie z powodu organizowania już po raz trzeci spotkania naukowego mającego na celu skoordynowanie  wspólnych działań  lekarzy rodzinnych i specjalistów na rzecz jak najlepszej opieki nad chorymi.
 
W tym roku przygotowano trzy sesje tematyczne, które poprowadzili zaproszeni goście: prof. dr hab. med. Tomasz Kotwicki z  Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM  Poznań, lek. Agnieszka Skowrońska z  Pracowni Diagnostyki Radiologicznej ZZOZ Ostrowów Wlkp. oraz dr n. med. Piotr Czarnecki- Katedry i Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki UM Poznań oraz dr n. med. Mirosław Falis ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ZZOZ w Ostrowie Wlkp.
 
Pierwsza sesja dotyczyła wad postawy i skolioz u dzieci i młodzieży. Wykład na ten temat wygłosił prof. dr hab. Tomasz Kotwicki. Druga sesja dotyczyła chorób ortopedycznych w obrębie kończyny górnej: diagnostyki USG ( dr A. Skowrońska) i leczenia operacyjnego (dr n. med. Piotr Czarnecki).Trzecia sesja została przygotowana przez lekarzy ortopedów z  Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ZZOZ w Ostrowie Wlkp. i obejmowała temat endoprotezoplastyki stawu barkowego( lek. M. Kaźmierczak) i prezentację trudnych przypadków urazowych leczonych w naszym oddziale ortopedycznym. Dr n. med. Mirosław Falis przedstawił kilka skomplikowanych przypadków urazowych, w których uzyskano bardzo dobre wyniki kliniczne dzięki  zastosowaniu najnowocześniejszych technik rekonstrukcyjnych ( płaty skórne, przeniesienie mięśni w obrębie ubytków, gojenie ran przy pomocy aparatu podciśnieniowego i wspomaganie zrostu kostnego przy użyciu aparatu ultradźwiękowego i osocza bogatopłytkowego(PRP).

Po każdej sesji miała miejsce ożywiona dyskusja, podczas której prelegenci i uczestnicy wzajemnie dzielili się uwagami i spostrzeżeniami ze swojej praktyki. Podobnie jak w poprzednich latach udało się wspólnie stworzyć interesujące spotkanie bogate w treści merytoryczne i koleżeńskie.

 

 

 


Napisany przez: magdaadmin
Data wysłania: 2016-04-13
Liczba wyświetleń: 1296

Wróć