Login    
  
image
Przygotowanie pacjenta do badań

UROGRAFIA

Urografia jest badaniem obrazującym nerki i drogi moczowe. Polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego.
Prawidłowe przygotowanie pacjenta do badania gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego.
PRZYGOTOWANIE :
•    Dwa dni przed badaniem zastosować dietę lekką, unikać wszelkich produktów wzdymających, napojów gazowanych , słodyczy, surowych owoców i warzyw, produktów mlecznych oraz świeżego pieczywa.
•    Dzień przed badaniem przyjąć 3 x dziennie po 2 kapsułki ESPUMISANU - do kupienia bez recepty w aptece. Przy kłopotach z wypróżnieniem, zaparciach zastosować czopki glicerynowe lub wykonać ENEMĘ - do kupienia bez recepty
w aptece. Wypić ok. 1,5 - 2 litrów wody niegazowanej
•    Leki przyjmowane na stałe stosować bez zmian , zgodnie z zaleceniami.
•    Pacjenci z CUKRZYCĄ powinni na 48 godz. przed badaniem odstawić leki z grupy METFORMINY ( np. Siofor, Formetic, Glukophage )
•    Pacjenci chorujący na TARCZYCĘ zobowiązani są dostarczyć zaświadczenie od lekarza endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania środka kontrastowego oraz aktualny wynik poziomu TSH.
•    Na tydzień przed badaniem należy pobrać krew na poziom KREATYNINY, aby w dniu badania przedstawić wynik lekarzowi radiologii.
•    Dostarczyć ksero posiadanej dokumentacji medycznej dotyczącej badania, np. poprzedni wynik urografii, USG brzucha , wypisy ze szpitala, itp.
•    W dniu badania pozostać na czczo!!! i zgłosić się do rejestracji RTG 20 min. przed wyznaczoną godziną.
 


KT    WIRTUALNA   KOLONOSKOPIA


PRZYGOTOWANIE DO BADANIA: prawidłowe przygotowanie się pacjenta do badania gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego!!!
•    Na 3 dni przed badaniem nie należy spożywać : napojów gazowanych, sałatek jarzynowych, owoców, pieczywa ziarnistego, ogórków, pomidorów. Zalecana jest dieta lekka, np. ryż, gotowane mięso ,ryby, napoje tylko niegazowane.
•    Leki przyjmowane na stałe stosować bez zmian , zgodnie z zaleceniami.
•    W dniu poprzedzającym badanie zjeść tylko lekkie śniadanie, bez mleka, bez surowych owoców i warzyw, bez napojów gazowanych , chleba ziarnistego. Na obiad ok. godz.13 można zjeść lekki, półpłynny posiłek , np. zupa bulionowa. O godz. 15 przygotować wcześniej zakupiony preparat FORTRANS , rozpuszczając każdą z saszetek w 1 litrze wody ( przegotowana , ostudzona lub mineralna) Można poprawić smak preparatu dodając sok z cytryny . Roztwór należy wypić w ciągu 4-6 godz. np. 1 szklanka co 15 min. Od tej pory nie należy spożywać już posiłków. Można popijać wodę niegazowaną i herbatę. Normalną reakcją przygotowania są bardzo częste wypróżnienia.
•    Pacjenci z CUKRZYCĄ powinni na 48 godz. przed badaniem odstawić leki z grupy Metforminy ( Siofor, Formetic, Glukophage )
•    Osoby chorujące na TARCZYCĘ zobowiązane są dostarczyć zaświadczenie od lek. Endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania środka kontrastowego oraz aktualny wynik poziomu TSH.
•    Konieczne jest dostarczenie wyniku badania krwi na poziom KREATYNINY (za ważne uznaje się badanie wykonane do 2 tygodni)
•    W dniu badania należy zgłosić się NA CZCZO do rejestracji RTG na 20 min. przed wyznaczoną godziną.
•    Konieczne jest dostarczenie ksero posiadanej dokumentacji medycznej badanej okolicy, np. poprzednie badanie, wypis ze szpitala, USG, KT itp.
 


TOMOGRAFIA   KOMPUTEROWA

 

Przygotowanie do badania z dożylnym podaniem środka kontrastowego:
•    Dzień przed badaniem należy wypić ok. 2 litry wody niegazowanej.
•    Leki przyjmowane na stałe stosować bez zmian, zgodnie z zaleceniami.
•    Pacjenci z CUKRZYCĄ powinni na 48 godz. przed badaniem odstawić leki z grupy Metforminy ( Siofor, Formetic, Glukophage)
•    Osoby chorujące na TARCZYCĘ zobowiązani są dostarczyć zaświadczenie od lek. Endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania środka kontrastowego oraz aktualny wynik poziomu TSH.
•    Konieczne jest dostarczenie wyniku badania krwi na poziom KREATYNINY ( za ważne uznaje się badanie wykonane do 2 tygodni)
Brak wyniku oraz wysokie wartości uniemożliwią wykonanie badania z podaniem środka kontrastowego !!!
•    Jeżeli badanie dotyczy narządów jamy brzusznej na 1 godz. przed wypić 1- 1,5 litra wody niegazowanej !!!
•    Na 4-6 godz. przed badaniem pozostać NA CZCZO!!! Można popijać wodę niegazowaną.
•    W dniu badania zgłosić się do rejestracji RTG na 20 min. przed wyznaczoną godziną.
•    Konieczne jest dostarczenie ksero posiadanej dokumentacji medycznej badanej okolicy, np. opis poprzedniego badania KT, wypis ze szpitala, USG, MRI, płyty CD , itp.
Pacjentom zgłaszającym się na badanie KT serca dzień przed badaniem i w dniu badania nie wolno pić kawy, herbaty, coca-coli i napojów energetyzujących.
 

PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ BADANIA BEZ   KONTRASTU


Uwaga !   Wyznaczona godzina jest orientacyjna i może ulec zmianie głównie z powodu pierwszeństwa wykonania badania u pacjentów szpitalnych.
Należy dostarczyć ksero posiadanej dokumentacji medycznej badanej okolicy np. opis poprzedniego badania , RTG . KT , MRI lub wypis ze szpitala.
W dniu badania należy zgłosić się do Rejestracji RTG 20 min. przed wyznaczoną godziną.
 

 

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją RTG tel. 62 59 51 341 w godz. 7-18

 


 

Przygotowanie do Tomografii Komputerowej Serca

 

w przeddzień badania zalecane jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów(min. 2 l w ciągu doby)dzień przed badaniem oraz w dniu badania nie należy przyjmowaćpokarmów/napojów przyspieszających czynność serca- kawy, mocnej herbaty,alkoholu, napojów energetycznych!

w dniu badania nie wolno palić papierosów!

4 godziny przed badaniem nie należy spożywać pokarmów stałych, można pićwodę niegazowaną

w dniu badania należy KONIECZNIE przyjąć leki, które są na stałezlecone!!

pacjenci z cukrzycą powinni 24 godziny przed badaniem odstawić leki z grupyMetforminy (Siofor, Metformax, Glukophage) i 24 godziny po podaniukontrastu

 

Zabierz ze sobą!

 

Skierowanie na badanie lub nr e- skierowania

dokument tożsamości

aktualny wynik kreatyniny z surowicy krwi , eGFRUWAGA!Pacjenci z niewydolnością nerek dodatkowo są zobowiązani o dostarczenie zgody od nefrologa na podanie kontrastu jodowego.

wartość TSH

UWAGA!

W przypadku chorób tarczycy (nadczynność tarczycy, wola toksycznego tarczycy) niezbędna jest pisemna zgoda endokrynologa na podanie kontrastu jodowego

dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia- np. EKG, ECHO SERCA,PRÓBA WYSIŁKOWA, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, kartyinformacyjne z konsultacji specjalistycznych

informacje o wszystkich przyjmowanych lekach oraz schorzeniachwspółistniejących

wodę niegazowaną

pacjenci chorujący na astmę powinni dodatkowo zabrać ze sobą leki wziewne

 

Telefon kontaktowy:

1.Rejestracja 62 595 13 41

2.Pracownia Tomografii Komputerowej 62 595 13 45