Zaloguj    
 Szczegóły artykułu
17.07.2017r. - Jeszcze lepsze warunki pobytu i leczenia noworodków

W czwartek 13 lipca 2017 roku uroczyście oddano do użytku rozbudowany Oddział Neonatologiczny. Więcej przestrzeni to przede wszystkim poprawa warunków pobytu i leczenia noworodków oraz pracy personelu.

W nowej części oddziału zaprojektowano salę intensywnej terapii noworodków, gabinety zabiegowe, pomieszczenia socjalne dla lekarzy i pielęgniarek oraz pokoje hotelowe dla matek.
 Koszt inwestycji to ponad 1,3 mln zł. Całość sfinansowana została z budżetu szpitala.
Aktualnie Oddział Neonatologiczny im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy posiada  37 łóżek,                 w tym 8 stanowisk intensywnej terapii, 4 stanowiska opieki ciągłej, 12 stanowisk opieki pośredniej oraz 13 łóżeczek dla noworodków zdrowych.
W roku 2016 w ostrowskim szpitalu urodziło się 1750 dzieci.
Od 1 stycznia 2012 r. oddział pełni funkcję najwyższego, III stopnia referencji neonatologicznej.
W Oddziale Neonatologicznym leczone są noworodki urodzone przedwcześnie, noworodki z hipotrofią, noworodki z zaburzeniami oddychania, z zakażeniem, z zaburzeniami metabolicznymi, z wadami wrodzonymi, z nasiloną żółtaczką, niedokrwistością, zaburzeniami neurologicznymi, urodzone w ciężkim stanie ogólnym oraz noworodki  z innymi zaburzeniami oraz problemami diagnostycznymi.
W Polsce obowiązuje trójstopniowy system opieki neonatologicznej. Oddział Neonatologiczny w Ostrowie Wielkopolskim jest jednym z dwóch w Wielkopolsce (wraz z Kliniką i Katedrą Neonatologii UM w Poznaniu) oddziałem najwyższego, czyli III stopnia referencji neonatologicznej.
Od 1 stycznia 2012 r. Oddział Neonatologiczny dysponuje również nowoczesną Karetką „N”, służącą do transportu noworodków. Zespół Karetki „N” wykonuje transporty noworodków wymagających leczenia w ośrodku wyższego stopnia referencji, z ośrodków neonatologicznych południowej Wielkopolski do Oddziału Neonatologicznego w Ostrowie Wielkopolskim oraz transporty noworodków z ośrodków neonatologicznych do odpowiednich ośrodków referencyjnych, np. kardiochirurgicznych.
W uroczystości otwarcia udział wzięli także m.in. posłowie na Sejm RP Tomasz Ławniczak i Jarosław Urbaniak, Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego wraz z radnymi, Roman Pacholczy Wicestarosta Ostrowski. Symboliczną wstęgę przecięli: Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski, dr. Katarzyna Bierła oraz profesorowie Janusz Gadzinowski, Jerzy Szczapa i Jacek Brązert (Konsultant Wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii).

 

 

 

 

 

 

 


Napisany przez: magdaadmin
Data wysłania: 2017-07-17
Liczba wyświetleń: 1741

Wróć