Zaloguj    
 Szczegóły artykułu
12-11-2019 - Pracownie rentgenodiagnostyki z nowoczesnym sprzętem od WOŚP

We wtorek 12 listopada przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Jurkiem Owsiakiem uroczyście przekazali specjalistyczny sprzęt do  Pracowni Rentgenodiagnostyki. Do Ostrowskiego Szpitala trafiły  dwa nowoczesne, zaawansowane technologicznie  urządzenia –  tomograf komputerowy oraz aparat RTG, typu telekomando.

Przekazany Szpitalowi system AQUILION PRIME SP to najnowszej generacji 80-rzędowy (160 warstwowy) tomograf komputerowy firmy Canon Medical Systems. System wykorzystuje w codziennej pracy szereg zaawansowanych technologii, których głównym celem jest znacząca redukcja dawki promieniowania przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości obrazowania. W rezultacie urządzenie zapewnia wykonanie badań z najniższą możliwą dawką promieniowania, co jest szczególnie istotne w przypadku badań dzieci. Dodatkowo urządzenie zawiera szereg udogodnień, uwzględniających potrzeby zarówno osoby wykonującej badanie, jak i małego pacjenta. Konstrukcja systemu umożliwia m.in. obniżenie stołu do bardzo niskiej pozycji i  łatwy dostęp do pacjenta, a efekt dużej przestrzeni wewnątrz gantry redukuje niepokój pacjenta. Ponadto  na zintegrowanym z tomografem monitorze  wyświetlane są przebiegi EKG, informacje o pacjencie oraz filmy instruktarzowe, także w postaci kolorowych kreskówek ułatwiające przejście przez proces badania najmłodszym pacjentom.
Drugim  przekazanym przez Fundację WOŚP urządzeniem jest w pełni cyfrowy aparat rentgenowski typu telekomando – Luminos dRF Max firmy Siemens Healthineers. Są to właściwie dwa systemy w jednym, oferujące maksymalne możliwości zarówno w radiografii, jak i fluoroskopii. Aparat daje wyjątkowy komfort badanemu dziecku. Zdjęcia są wykonywane wyjątkowo szybko, a potrzeba przenoszenia pacjenta jest bardzo rzadka. Aparat jest łatwo dostępny dla małych pacjentów dzięki przechylanemu stołowi z możliwością obniżenia blatu do 50 cm od podłogi. Co więcej, dostęp do aparatu ze wszystkich stron ułatwia obecność rodzica, co ogrywa ogromną rolę w badaniach pediatrycznych.
Do naszego szpitala trafiło do dziś około 200 urządzeń medycznych od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, których wartość przekracza 4 mln złotych. Stanowią one podstawę wyposażania oddziałów neonatologicznego, laryngologicznego, pediatrycznego, chirurgii dziecięcej, a także geriatrycznego. Jednak to, co przekazała nam Orkiestra w tym roku, to absolutnie sprzęt najnowszy, najdroższy i taki, o którym bez wsparcia Orkiestry nie moglibyśmy marzyć. Jest to zupełnie nowa jakość przede wszystkim z korzyścią dla naszych pacjentów. Dzięki tym darom będziemy mogli jeszcze szybciej i dokładniej ich diagnozować, a dzięki temu skutecznej leczyć – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala.

 Od teraz badania diagnostyczne przekazanym przez WOŚP sprzętem medycznym wykonywane będą w przyjaznym dzieciom otoczeniu.
Głęboko wierzymy, że równie ważne, jak kwestie jakości obrazowania, są doświadczenia pacjentów. Czyli wszystko to, co dzieje się z pacjentem podczas badania i wpływa na jego dobrostan fizyczny i psychiczny. Dlatego bardzo ważny jest nie tylko sprzęt, ale także wygląd pracowni diagnostycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Wesołe zwierzęta latające na lotni, w samolocie czy skaczące ze spadochronem będą łagodzić niepokój małego pacjenta i nastrajać go pozytywnie – podkreśla Piotr Kuskowski Dyrektor ds. strategii i rozwoju biznesu z Siemens Healthineers.
Łączna wartość przekazanego sprzętu medycznego to ponad 4 mln złotych.
Zakup specjalistycznego sprzętu sfinansowany został ze środków zebranych podczas 27 Finału WOŚP.

Podczas wtorkowej wizyty, goście odwiedzili oddziały, na których znajduje się sprzęt przekazany przez WOŚP, rozmawiali z personelem medycznym i pacjentami.
Punktem kulminacyjnym wizyty było spotkanie w holu przy Pracowniach Rentgenodiagnostyki.  Na ten moment czekali nie tylko pracownicy Szpitala, ale również wolontariusze z ostrowskich sztabów WOŚP oraz rodzice i dzieci, które aktualnie są  lub były pacjentami naszego Szpitala i korzystały ze sprzętu medycznego ofiarowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Całemu spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje, radość i moc pozytywnej energii. Były zdjęcia, wspomnienia i podziękowania.
 Niech te pozytywne emocje zostaną z nami do końca świata i o jeden dzień dłużej

Dla przypomnienia:
W latach 1999 – 2019 Ostrowski Szpital otrzymał aparaturę i sprzęt medyczny z serduszkiem Orkiestry
na kwotę ponad 4 210 000 zł.
Doliczając przekazane dzisiaj urządzenia, wartość darowizn od WOŚP  to ponad 8 mln zł!!!

Do Oddziałów, które otrzymały wsparcie WOŚP należą: Oddział Laryngologiczny, Neonatologiczny, Pediatryczny,  Oddział  Chirurgii i  Traumatologii  Dziecięcej, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Oddział Geriatryczny.
Dzięki wsparciu WOŚP szpital wzbogacił się w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny do diagnostyki i leczenia noworodków, dzieci oraz osób starszych.
Obejmuje ono zarówno wyposażenie podstawowe oddziałów, jak: łóżka ortopedyczne, wózki transportowe,  materace przeciwodleżynowe, fotel kąpielowy czy wagi niemowlęce,  jak również specjalistyczne urządzenia do badania słuchu, diagnostyki górnego odcinka układu oddechowego, przewodu pokarmowego czy układu krążenia.
Wśród darów WOŚP znalazły się  m.in.:  nowoczesne inkubatory oraz respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty RTG, aparaty USG, inhalatory, aparaty EKG , audiometry, zestaw do trudnej intubacji,  pulsoksymetry, ssaki operacyjne,  ssaki elektryczne, pompy strzykawkowe,  mikroskop laryngologiczno – diagnostyczny, nasofiberoskop, aparat do znieczulenia, zestaw endoskopowy, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych, podnośnik dla chorych leżących oraz specjalistyczna karetka do przewozu noworodków z wyposażeniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Napisany przez: magdaadmin
Data wysłania: 2019-11-13
Liczba wyświetleń: 1220

Wróć