Zaloguj    
 Szczegóły artykułu
16-11-2020 - Komunikat w sprawie apelu o wsparcie szpitala

 

Szanowni Państwo,
W dniu 10 listopada 2020 roku podczas posiedzenia Rady Społecznej szpitala Dyrekcja Zakładów Opieki Zdrowotnej przedstawiła obecną sytuację sprzętową, kadrową, a także finansową, w tym rozliczenie wiosennej zbiórki, która w wymierny sposób pomogła przetrwać nam pierwszą falę epidemii. Rada przyjęła wyjaśnienia bez zarzutów i poprała prowadzoną akcję zbiórki funduszy.

W imieniu swoim i wszystkich pracowników naszej placówki chcieliśmy podziękować tym którzy wykazują inicjatywę i na różne sposoby okazują wsparcie. Dziękujemy tym, z którymi współpracujemy od dawna i tym, których dopiero w tej trudnej sytuacji mieliśmy okazję poznać. W tych trudnych czasach walki z koronawirusem, dzięki Państwa pomocy możemy zapewnić lepszą opiekę dla naszych pacjentów, a także większe bezpieczeństwo i komfort pracy naszego personelu.

Przechodząc do rozliczenia zbiórki wiosennej informujemy, że w tamtym okresie udało nam się zebrać przeszło dwa miliny złotych w gotówce oraz otrzymać darowizn rzeczowych na kwotę ponad pół miliona złotych od wielu ludzi i firm dobrej woli. Do tego należy doliczyć pomoc w postaci dotacji ze strony Wojewody Wielkopolskiego w kwocie ponad 600 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu oraz środków ochrony osobistej oraz wsparcie ze strony Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Powiatu Ostrowskiego, Gmin Powiatu Ostrowskiego i kilku fundacji działających na naszym terenie,  które łącznie wsparły nas zakupami na kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Szpital ze środków które pozyskał zakupił miedzy innymi: łózka intensywnego nadzoru - 10 sztuk, respiratory stacjonarne - 8 sztuk, pompy infuzyjne z wyposażeniem - 16 sztuk, defibrylatory - 5 sztuk, aparaty ekg - 5 sztuk, urządzenia do kompresji klatki piersiowej – 5 sztuk, kardiomonitory – 11 sztuk, saki elektryczne 4 sztuki, pulsoksymetry – 7 sztuk, wózki reanimacyjne i transportowe – łącznie 15 sztuk. Do tego należy doliczyć środki ochrony osobistej w postaci: kombinezonów, masek, ochraniaczy na nogi, gogli, przyłbic i rękawic.

Zebrana kwota została w 100% rozdysponowana na w/w zakupy. Szczegółowe rozliczenie przekazane zostało członkom Rady Społecznej. W tym miejscu dla zobrazowania skali wydatków informujemy, że dzienne tylko ilość zużywanych kompletów ochrony osobistej w skład których wchodzi: ubranie flizelinowe, kombinezon, maska, przyłbica, ochraniacze oraz rękawiczki to około 500 sztuk w skali całego szpitala. Przy cenie za komplet w granicach 100 zł i ilości dni w miesiącu daje nam miesięczna kwotę w granicach półtora miliona złotych na same środki ochrony osobistej.              
    
Tak potężne kwoty, które nie są jedynymi wydatkami związanymi z obecną sytuacją, bo należy pamiętać także o zakupach dodatkowego sprzętu medycznego, a które to zakupy  trudno było zabudżetować w planach finansowych szpitala, z naszego punktu widzenia uprawniają nas do wystąpienia z apelem do ludzi dobrej woli w celu wspólnego przejścia przez ten ciężki czasz pandemii.

Trudności szpitala to nie tylko finanse ale także zasoby kadrowe, a raczej ich ciągły brak. Wszyscy widzimy w swoich miejscach pracy, w swoich rodzinach, jak dużo z nas jest chorych, przebywa na kwarantannach czy najnormalniej w świecie boi się obecnego funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Nasz szpital nie jest w tym wyjątkiem i także boryka się brakami kadrowymi i potężną absencją chorobowo - kwarantannową. Codzienne braki kadrowe wynikające z tego powodują olbrzymie problemy z obsadzeniem dyżurów, na poszczególnych oddziałach. Należy tu wspomnieć, że w myśl decyzji Wojewody Wielkopolskiego na chwilę obecną mamy utworzone 95 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV–2, w tym 10 łóżek intensywnej terapii oraz 10 łóżek obserwacyjnych dla pacjentów z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Wspomnieć należy, że w najbliższych dniach zgodnie ze wspomnianą decyzją utworzyć mamy kolejne 30 łóżek dla pacjentów zakażonych. Praca na tych oddziałach wymaga olbrzymiego zaangażowania naszych kard medycznych stąd ciągła walka o każde ręce do pracy.        

Cieszymy się z każdej formy pomocy i każdego przekazanego urządzenia. Sprzęt ten jest wykorzystywany do pomocy pacjentom na różnych stadiach choroby, stąd jego funkcjonalność jest dostosowywana do różnych potrzeb i sytuacji.

Z racji na ciągłą niepewność dotyczącą dalszego przebiegu globalnej pandemii, podtrzymujemy potrzebę wsparcia naszych działań zawartą w wcześniejszym apelu i raz jeszcze prosimy o pomoc i tą finansową i tą sprzętową okazywana nam przez instytucje wojewódzkiego i powiatowego szczebla oraz pomoc indywidualną firm i osób fizycznych.


Licząc na rozwianie wszelkich wątpliwości, z podziękowaniami i pozdrowieniami
Dyrekcja Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim      
 


Napisany przez: magdaadmin
Data wysłania: 2020-11-16
Liczba wyświetleń: 716

Wróć