Zaloguj    
 Szczegóły artykułu
10.10.2016 - Sukces medyczny ostrowskiej ortopedii

W maju 2013 dr n. med. Mirosław Falis i jego zespół z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ostrowskiego szpitala wykonał pierwszy w Polsce zabieg z zastosowaniem nowatorskiej metody z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego do leczenia skomplikowanych złamań. Teraz po naukę w zakresie tych praktyk, przyjeżdżają do ostrowskiego szpitala specjaliści z wielu placówek w Polsce, a niedawno nawet... z Rzymu.

Jeden z pierwszych pacjentów, u którego wykonano operację tą metodą trafił do Ostrowa z Łodzi. Pilot odrzutowca miał skomplikowane złamania kości piętowej, na dodatek złamanie otwarte, z ubytkiem skóry i obecnością bakterii, na pograniczu  amputacji kończyny.
- ‘’Wykonaliśmy u niego operację z wykorzystaniem nowej procedury operacyjnej  uzupełniając ubytek tkanki kostnej, ubytek skóry, tkanek miękkich i dokonaliśmy jednorazowego zespolenia Calcanail. Trwająca ok. 2,5 godz. operacja zakończyła się  sukcesem. Pokazaliśmy metodę, która się sprawdziła’’ – powiedział dr. Mirosław Falis, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w ostrowskim szpitalu.
Nowatorstwo tej metody polega na tym, że poza wykorzystaniem specjalistycznego gwoździa Calcanail, zamiast dużego cięcia w trudno gojących się okolicach kości piętowej, wykonywane jest kilka małych nacięć i przez nie osiąga się takie same efekty w zespoleniu kości jak w tradycyjnej metodzie, która jednak jest obarczona dużym ryzykiem powikłań. W nowej metodzie pacjent na drugi dzień gotowy do wyjścia do domu, a po kilku miesiącach może powrócić do pracy. W starej metodzie powrót do pełni zdrowia trwał nawet dwa lata, a nierzadko kończyło się postępowaniem rentowym.
Od 2013 r w ostrowskim szpitalu wykonano ponad 70 zabiegów z wykorzystaniem nowej metody. Osiągane w leczeniu wyniki zadecydowały, że Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Ostrowie Wielkopolskim uznany został  przez firmę FH Orthopedics produkującą implant za ośrodek referencyjny i obok Kliniki w Tuluzie oraz  w Lyonie może prowadzić szkolenia w zakresie w/w procedury operacyjnej.
- ‘’Uzyskaliśmy od menadżera firmy zgodę, aby dzielić się wiedzą. Możemy zapraszać lekarzy z Polski innych ośrodków, aby mogli zapoznać się z tą  metodą i stosować w swoich palcówkach. Do chwili obecnej szkoliło się u nas ponad 30 lekarzy z Polski oraz kilku z Włoch. Po powrocie do kraju, już w Rzymie wykonali cztery operacje z wykorzystaniem gwoździ i są bardzo zadowoleni z naszej metody. W Polsce 11 szpitali przejęło tę metodę, w tym 3 szpitale kliniczne’’ – powiedział M. Falis.
Na zakończonym niedawno zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego Mirosław Falis oraz Krystian Pyszel zajęli I miejsce za właśnie stosowane w Ostrowie rozwiązania w leczeniu kości piętowej.

 

 

 


Napisany przez: magdaadmin
Data wysłania: 2016-10-10
Liczba wyświetleń: 1379

Wróć