Zaloguj    
 Szczegóły artykułu
18.11.2016r. - Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęła swój dyżur

W piątek 18 listopada odbyła się uroczysta inauguracja dyżuru załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zwiekszyło tym samym, do osiemnastu liczbę stałych baz HEMS. Jednocześnie jest to druga, obok Poznania, taka baza w regionie.

Na lotnisku w Michałkowie załogi będą dyżurować codziennie od wschodu do zachodu słońca (jednak nie wcześniej niż od godziny 7 i nie dłużej niż do godziny 20).

W uroczystości otwarcia nowej bazy Lotnicego Pogotowia Ratunkowego  uczestniczył Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Obecni byli również : Dyrektor LPR Robert Gałązkowski, Marszałek Województwa Marek Woźniak, Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz liczna grupa samorządowców .

Zakup nowoczesnego śmigłowca o wartości ponad 28 mln złotych dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dofinansowany został z funduszy unijnych.
Otwarta w piątek w Michałkowie baza jest bazą tymczasową. Jej budowa sfinansowana została w części przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, w części przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Baza tymczasowa działać będzie do czasu wybudowania bazy docelowej, której budowa to wydatek rzędu 6 mln złotych. Środki na budowę bazy docelowej pochodzić będą z budżetu Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz budżetów 96 samorządów południowo-wschodniej Wielkopolski. Przewiduje się, że baza docelowa rozpocznie działalność w połowie 2018 roku. Będzie to budynek o kubaturze kilkuset metrów kwadratowych, w skład którego wejdą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca.

Skład załogi śmigłowca ratunkowego to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz oraz lekarz.
Utworzenie bazy skróci czas dotarcia do nagłego zdarzenia, zwiekszy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu oraz rozszerzy zasięg działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.

Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie ma już pierwszą akcję ratunkową za sobą. Chwilę po rozpoczęciu otwacia, przyszło wezwanie do przedszkola w Psarach. Pierwszą pacjentką była 4-letnia dziewczynka, która dostała napadu drgawek padaczkowych. W krótkim czasie dziewczynka trafiła do Szpitala w Ostrowie Wielkopolkim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Napisany przez: magdaadmin
Data wysłania: 2016-11-21
Liczba wyświetleń: 1139

Wróć